Kardiolog Sanok
Bezoperacyjne usuwanie żylaków w Centrum Medycznym Myszków
Coraz więcej osób boryka się z żylakami, które nie są problemem wyłącznie estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Świadczą one o niewydolności żylnej, czemu należy przeciwdziałać. Tworzą się na skutek zastoju krwi, co skutkuje rozszerzaniem się żył, które uwidoczniają się na skórze – mogą to być pajączki, grube i wypukłe żyły lub ciemne zgrubienia świadczące o niedrożnych naczyniach żylnych. Obecnie najskuteczniejszą, najszybszą i najmniej inwazyjną metodą usuwania żylaków jest laseroterapia. Za pomocą innowacyjnego urządzenia możliwe staje się zamknięcie uszkodzonych żył, a efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Pora dowiedzieć się nieco więcej na temat laserowego leczenia żylaków, na czym polega i jakie są jego zalety.
Czy warto zdecydować się na laserowe leczenie żylaków?
Nikt nie jest zadowolony z nóg, które są pokryte żylakami, czyli nieestetycznymi uwypukleniami o ciemnym zabarwieniu. Dawniej usuwanie żylaków wiązało się z wieloma nieprzyjemnościami i komplikacjami, obecnie można się ich pozbyć szybko i skutecznie. Najlepszym sposobem jest laserowe leczenie żylaków – całkowicie bezpieczny, niewymagający hospitalizacji. W przypadku tego zabiegu czas rekonwalescencji zostaje zredukowany do minimum, można szybko wrócić do codziennego życia, bez konieczności zmagania się z uciążliwymi skutkami ubocznymi. Podczas laserowego usuwania żylaków dostaje się znieczulenie miejscowe, a po zabiegu wystarczy przyjąć tabletki przeciwbólowe.
Skuteczność tej metody wynosi niemalże 100%, a jeśli pacjent stosuje się do zaleceń i przestrzega wtórnej profilaktyki, może ustrzec się przed pojawieniem się kolejnych uwypukleń. Laserowe leczenie żylaków daje rewelacyjne rezultaty nawet w przypadku zaawansowanych zmian żylnych. Krótka rekonwalescencja sprawia, że pacjent może szybko powrócić do codziennej aktywności, zabieg wykonuje się w trybie ambulatoryjnym, bez podawania znieczulenia ogólnego i przewodowego. Nie trzeba martwić się o żadne ślady po nacięciach, blizny ani duże krwiaki. Ryzyko nawrotu po laserowym usunięciu żylaków jest minimalne.
Na czym polega laserowe leczenie żylaków i czy trzeba się do niego jakoś przygotować?
Pierwszym krokiem jest przygotowanie zmienionej chorobowo skóry do zabiegu – myjąc ją i odkażając. Potem przechodzi się do nakłucia chorego naczynia, aby przygotować je do wprowadzenia narzędzia zabiegowego w postaci światłowodu – przy jego powolnym wyciąganiu z wnętrza żylaka generowane są impulsy laserowe, które zamykają naczynia. W zależności od ich średnicy dobiera się odpowiednią moc lasera. Zabieg nie trwa długo, zwykle wystarczy od trzydziestu minut do godziny, aby zamknąć naczynia. Do laserowego leczenia żylaków trzeba się odpowiednio przygotować i to już z tygodniowym wyprzedzeniem. Niezbędne jest wykonanie podstawowych badań, morfologii i koagulogramu. Na zabieg powinno się przyjść w luźnym ubraniu i wygodnym obuwiu na płaskiej podeszwie. Zaleca się także wydepilować skórę w miejscu, które ma zostać poddane zabiegowi. Na dwie godziny przed przystąpieniem do laseroterapii nie należy niczego jeść.
Zalecania pozabiegowe – o czym należy pamiętać?
Po wykonaniu zabiegu laserowego leczenia żylaków pacjent powinien się oszczędzać, unikać intensywnego wysiłku fizycznego przez kolejne siedem dni. Zalecane jest noszenie pończoch uciskowych i dłuższe spacery – co najmniej godzinne.
Odpoczywać należy w pozycji lezącej, ale można też siadać z nogami uniesionymi lekko do góry. Wystrzegać powinno się długotrwałego przebywania w pozycji stojącej – jeśli wymaga tego praca, to trzeba pamiętać o regularnych przerwach – warto w tym czasie pospacerować, pomasować nogi czy zrobić przysiady.
Co z powikłaniami w przypadku laserowego usuwania żylaków?
Jako że laserowe leczenie żylaków jest metodom mało inwazyjną, powikłania pojawiają się relatywnie rzadko. Oczywiście trzeba mieć na uwadze to, że mogą wystąpić pewne komplikacje. Sam zabieg jest bezbolesny, gdyż stosuje się znieczulenie miejscowe. Dolegliwości bólowe mogą wystąpić po tym, jak przestanie ono działać, ale do złagodzenia objawów wystarczają zwykle środki przeciwbólowe. Niepokojące powinno być odczuwanie silnego bólu, który nie ustępuje po zażyciu leku i wymaga to kontaktu z lekarzem. Lekkie opuchnięcie obszaru, który został poddany zabiegowi, jest czymś naturalnym. Do lekarza należy zgłosić się w przypadku nadmiernego obrzęku kończyny, wystąpienia gorączki, kaszlu, duszności czy bolesności w klatce piersiowej. U nielicznych pacjentów dochodzi do wystąpienia przebarwień, które utrzymują się przez kolejne kilka miesięcy. Do jeszcze rzadszych powikłań zaliczyć można miejscowe zaburzenia czucia skórnego na kończynie dolnej.
Poznaj lekarzy
od Laserowego leczenia żylaków
Centrum Medycznego Myszków